Haber

Lukashenko, Wagner savaşçılarının Suwalki Koridoru’na kaydırıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, ülkesindeki Wagner savaşçılarının Suwalki Koridoru’na yakın bir bölgeye kaydırıldığı iddialarını yalanlayarak, “Bu adamlar Belarus’un merkezindeki Osipovici yakınlarındalar ve hiçbir yere gitmiyorlar.” söz konusu.

Belta haber ajansının haberine göre Lukashenko, Belarus’taki Wagner çete grubunun Polonya-Litvanya sınırında bulunan Suwalki Koridoru’nu ele geçirmeyi planladığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lukashenko, Batılı politikacıların, Wagner savaşçılarının sözde Suwalki Koridoru’nu işgal etme planları hakkında endişelenmeye başladığını kaydetti.

“Suwalki Koridoru Beyaz Rusya’da değil. Bu koridor boyunca veya koridora doğru hareket etmiyoruz. Bin yıldır buna ihtiyacımız olmadı. Asıl mesele sakin kalmak.” Aynı zamanda konuşan Lukashenko, Belarus’un birliklerini uygun gördüğü şekilde topraklarında hareket ettireceğini kaydetti.

Lukashenko, Wagner savaşçılarının deneyimlerine dayanarak plana göre bir savunma oluşturduklarını söyledi.

Wagner grubunun Polonya gezisine çıkmak istediği yönündeki daha önceki açıklamasına açıklık getiren Lukashenko, bunun şaka olduğunu söyledi.

Ancak Lukashenko, Polonya’nın Rzeszow kentinden gelen silahlarla Bahmut’ta binlerce Wagner savaşçısının öldüğünü, bu nedenle bu savaşçıların Polonya’ya öfkeli olduklarını belirtti.

Wagner kümesinin Polonya’ya sızmasını engellediklerini kaydeden Lukashenko, Varşova yönetiminden bunun için kendisine teşekkür etmesini istedi.

Rusya’daki isyanında Wagner savaşçılarına güvenlik garantisi vererek olası bir iç çatışmanın önüne geçtiğini anlatan Lukashenko, bu savaşçıların tecrübeli olduğunu ve şu anda Belarus askerlerine ücretsiz olarak deneyimlerini aktardığını söyledi.

Wagner grubundan yaklaşık 100 kişinin Suwalki Koridoru’na gitmek üzere hareket ettirilmediğini vurgulayan Lukashenko, gerekirse grubun Brest ve Grodno’daki Belarus askerlerinin eğitimi için hareket ettirilebileceğini belirtti.

Lukashenko, “(Wagner savaşçıları) çok hazırlıklı insanlar. Askerlerimiz onlardan memnun ve onlarla antrenman yapmak istiyor. Bu yüzden bu adamlar Beyaz Rusya’nın merkezindeki Osipovichi yakınlarındalar ve hiçbir yere gitmiyorlar. Emirleri yerine getirmeye alışkınlar.” söz konusu.

haber-kabatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu